Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ky muze është ngritur në godinën ku më 7 mars 1887 u hap e para shkollë  shqipe ose siç njihet nga të gjithë “Mësonjëtorja”. Godina ishte dhuruar për shkollë nga patrioti korçar Diamanti Tërpo. Në stendat e muzeut ekziston fotokopja e abetares së parë shqipe e shkruar nga patrioti Naum Veqilarxhi, si dhe abetarja e dytë e patriotit Kostandin Kristoforidhi. Fotot e atdhetarëve të shquar që dhanë kontributin e tyre në çeljen e kësaj shkolle si Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi, Nuçi Naçi, apo figura të shquara të arsimit si motrat Qiriazi etj, janë gjithashtu të ekspozuara në këtë muze.

Adresa

Blv “Shën Gjergji” Korçë, Albania

Telefon

+355 692834720

Orari

E Hënë – E Dielë:

09.00-14.00 dhe 17.00-20.00

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.